neararsan.forum.st
acıkögretim denetim muhasebesi unite 2 Ltfernyeolun

Join the forum, it's quick and easy

neararsan.forum.st
acıkögretim denetim muhasebesi unite 2 Ltfernyeolun
neararsan.forum.st
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

acıkögretim denetim muhasebesi unite 2

acıkögretim denetim muhasebesi unite 2 Empty acıkögretim denetim muhasebesi unite 2

Mesaj tarafından Admin 26th Mayıs 2009, 10:14

Denetim,ekonomik eylemler ve olaylar hakkındaki savlar ile oluşturulmuş kriterler arasındaki uygunluğun derecesini araştırmak için bağımsız bir uzman tarafından bu savlarla ilgili kanıtların nesnel olarak elde edilmesi ,değerlendirilmesi ve sonuçların bilgi kullanıcılarına iletilmesi sürecidir.
Finansal tabloların bağımsız denetçiler tarafından denetlenmesini gerektiren nedenler şunlardır
* Bir işletmede düzenlenen tabloların güvenilir olmasından birinci derecede işletme yönetimi sorumludur..Ancak işletme sahipleri ile işletme yöneticileri arasında çıkar çatışması vardır.Bu nedenle bilgi kullanıcılaırının kararlarında kullanacakları bilginin,bağımsız bir uzman tarafından denetlenmesi gerekir.
* Muhasebe sisteminin giderek karmaşıklaşması
* Finansal tablolarda sunulan bilgilerin ve bu bilgilerin yaratıldığı sistemin güvenirliliğinin saptanması sürecinde uyulması gereken ilke,kural,yasa ve yönetmelikleri bilen,tarafsız bir uzman tarafından araştırılması gereğinin çıkması
* Potansiyel yatırımcılar,satıcılar,kredi kurumları ve sendikalardan oluşan işletme dışındaki gruplar,işletme ilişkilerinden gereksinim duydukları bilgilere birinci elden ulaşamamaktadırlar.
* Ticaretin boyutlarının gelişmesi ile işletmelerin faaliyetleri ulusal ve hatta ulus ötesi boyutlara varmıştır ve buna paralel olarak ulusal ve uluslararası para ve sermaye piyasalarında da önemli gelişmeler olmuştur.Söz konusu gelişmeler işletmeler tarafından veya işletmelerle ilgili kişi ve kuruluşlar tarafından alınan ekonomik kararların toplumun geniş kesimlerini etkilemesine neden olmaktdır.
Denetim Kavramının içindeki terimler Şunlardır :
* Ölçüt : Bir denetim firması tarafından yapılan finansal tablo denetiminde ölçüt,Genel Kabul Görmüş Muhasebe ilkeleri iken,maliye tarafından yapılan vergi denetiminde ölçüt;vergi yasaları ve düzenlemeleridir
* Kanıt : Denetlenmekte olan bilginin kabul edilen ölçütlerde uygunluk içinde olup olmadığının belirlenmesi için denetçi tarafından nesnel olarak elde edilerek değerlenen bilgidir.Kanıt müşterinin sözlü beyanı,üçüncü kişilerle yazışmaları,denetçi tarafından yapılan gözlem ve soruşturmalar gibi çeşitli şekillerde olabilir.
* Denetçini bağımsızlığı : Denetçinin,kanıtların değerlendirilmesinden sonra uygun bir sonuca ulaşabilmesi için toplayacağı kanıtların niteliğinin ve miktarının ne olacağını belirleyebilmek uzmanlığa,kullanılan ölçütleri anlayabilme niteliğine ve bağımsız düşünme yapısına sahip olması gerekir.
* Denetim raporu : Denetçi,denetim işinin sonunda ulaştığı sonucu ilgili kullanıcılara iletmek amacıyla bir rapor düzenler.Denetim raporu,denetimin türüne ve amacına,rapor kullanıcılarının gereksinimlerine göre değişebilmekle birlikte,genelde denetlenen bilginin doğruluk ve güvenirliliğinin onayını veya reddini içeren bir görüşün açıklanmasını içerir.
Amaçlarına Göre Denetim Türleri
* Finansal tablo denetimi : Finansal tablo denetiminin amacı,denetlenen işletmeye ait finansal tablo sonuçlarını dürüst ve doğru bir şekilde yansıtıp yansıtmadığını araştırmaktır.Bu denetim genellikle dış bilgi kullanıcılarının gereksinimlerini karşılar.
* Uygunluk Denetimi : Uygunluk denetiminin amacı,işletmede işletme personeli tarafından yapılan işletmlerin,yetkili organlarca konulmuş olan belli kural ve yöntemlere uygun olarak yapılıp yapılmadığını araştırmaktır.Uygunluk denetimi,işletme içindeki denetçiler tarafından yapılır.
* Faaliyet denetimi : Bir işletmenin faaliyet yordamlarının ve politikalarının,işletmenin herhangi bir bölümün etkinliğinin ve verimliliğinin değerlendirilmesi amacıyla gözden geçirilmesidir.
* Özel Amaçlı Denetimler : Özel amaçlı denetimler,belli bir bilgi kullanıcısı için belli bir konuda yapılan denetimdir.Örneğin bankaların kredi vermeden önce yaptıkları denetim ve vergi denetimi özel amaçlı denetimtir.
Denetçinin Konumuna Göre Denetim Türleri :
* Bağımsız denetçi ve dış denetim
* İç denetçi ve iç denetim
* Kamu denetçisi ve kamusal denetim
Muhasebe sisteminin çıktısı olan finansal tablolar,denetimin girdisidir.Muhasebe denetiminin amacı,kaydedilmiş olan bilgilerin ait oldukları dönemde meydana gelip gelmediklerinin ve ekonomik olayları doğru yansıtıp yansıtmadıklarının araştırılmasıdır.
Türkiye’de bağımsız dış denetimle ilgili ilk resmi düzenleme sermaye piyasası kurulu’nun 1987’ de çıkarttığı Sermaye Piyasasında Bağımsız Dış Denetleme Hakkındaki Yönetmelik ile olmuştur.Denetim kuruluşları,baş denetçiler,denetçi yardımcıları,yöneticiler ve ortaklardan oluşmaktadır.
İkinci düzenleme 1989 yılında 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik,Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik kanunu ile yapılmıştır.
Kamu denetçileri,özel sektör kuruluşlarında vergi denetimi yapar.
Admin
Admin

Teşekkürler : 2147483647
İş/Hobiler : muzik ve site yaparım
Lakap : DjNeFeS

http://www.testereciler.tr.gg

- Similar topics